Fundacja rodzinna - dla kogo i po co?
Fundacja rodzinna może stać się w przyszłości alternatywą dla funduszy inwestycyjnych.
Zgodnie z założeniami kierowana jest do właścicieli firm rodzinnych, którzy chcą z jednej strony zabezpieczyć majątek firmowy i rodzinny, z drugiej strony ułatwić sukcesję firmy.
Fundację rodzinną może założyć osoba fizyczna (fundator), a jej założenie wiąże się z wniesieniem przez fundatora majątku o wartości co najmniej 100.000 zł i sporządzeniem statutu (aktu regulującego zasady działania danej fundacji rodzinnej).
Osoby zakładające fundację rodzinną mogą mieć pewność, że ich majątek zostanie zagospodarowany zgodnie z ich wolą.
Główne cele fundacji rodzinnej:
- Ma być wykorzystywana do zarządzania i ochrony majątku rodzinnego, w tym majątku firmy.
- Ma zapewnić ciągłość przedsiębiorstwa, dla zabezpieczenia rodziny.
- Ma umożliwić efektywne zarządzanie zgromadzonym majątkiem .
- Ma zapewnić długoterminową stabilność finansową oraz kontrolę nad dziedziczeniem firmy i sukcesją w przedsiębiorstwach rodzinnych.
- Ma gromadzić i zapewnić rodzinie środki finansowe oraz realizować wizję fundatora.
- Ma ograniczyć problemy związane z decyzyjnością w firmie .
- Beneficjenci fundacji rodzinnej, wskazani przez fundatora, będą mogli otrzymywać świadczenia od fundacji, np. pokrycie kosztów edukacji czy koszty utrzymania.
- Fundacja nie musi realizować ściśle określonych celów społecznych, aby korzystać z uproszczeń podatkowych. Celem statutowym fundacji rodzinnej ma być gromadzenie mienia (mienia rodzinnego, firmowego), zarządzanie nim w interesie beneficjentów oraz spełnianie świadczeń dla beneficjentów.
Pod kątem prawno-podatkowym fundacja rodzinna:
- Jest podmiotem prawa – posiada osobowość prawną;
- Co do zasady jest podatnikiem podatku dochodowego CIT, jednak opodatkowanie CIT występuje dopiero w momencie wypłaty świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej lub przy rozwiązaniu fundacji. W takiej sytuacji stawka wynosi 15% CIT.
Zgodnie z przepisami fundacja rodzinna może prowadzić działalność gospodarczą i korzystać ze zwolnienia z podatku CIT, w zakresie określonych rodzajów działalności, tj.:
- Zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia;
- Najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie;
- Przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju lub za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach;
- Nabywania i zbywania papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze;
- Udzielania pożyczek: spółkom kapitałowym, w których fundacja rodzinna posiada udziały lub akcje, spółkom osobowym, w których fundacja rodzinna uczestniczy jako wspólnik, beneficjentom;
- Obrotu zagranicznymi środkami płatniczymi należącymi do fundacji rodzinnej w celu dokonywania płatności związanych z działalnością fundacji rodzinnej;
- Prowadzenia przedsiębiorstwa w ramach gospodarstwa rolnego.
Zyski fundacji nie będą opodatkowane aż do daty przekazania w celach konsumpcji. W przypadku najbliższej rodziny opodatkowanie wyniesie 15% CIT na poziomie fundacji, czyli mniej niż wysokość podatku od dywidendy (19%). Należy pamiętać, że jest to podatek płacony przez fundację, czyli efektywne opodatkowanie jest jeszcze niższe niż 15%.
Mechanizm odroczenia opodatkowania ułatwia kumulację kapitału i dalsze inwestowanie zysków pochodzących z majątku zgromadzonego w fundacji (np. akcji, udziałów, nieruchomości czy papierów wartościowych).
Utworzenie fundacji rodzinnej to dobry i skuteczny sposób na przeprowadzenie sukcesji majątku i zabezpieczenie członków rodziny.
Jeżeli zastanawiasz się , czy fundacja rodzinna jest odpowiednim rozwiązaniem dla Twojego biznesu, skontaktuj się z naszą Kancelarią.
Pełna gama usług księgowych i doradczych
Niezależnie od branży, w której działasz, zapewniamy profesjonalną obsługę, dostosowaną do specyfiki Twojego biznesu. Nasz zespół składa się z doświadczonych księgowych, a dzięki stałej współpracy z kancelariami doradców podatkowych, radców prawnych oraz doradców finansowych, jesteśmy w stanie w krótkim czasie, w jednym miejscu zabezpieczyć funkcjonowanie Twojej działalności w optymalny sposób.
Księgowość
Kompleksowa obsługa księgowa i podatkowa dla firm rozliczających się na pełnej księgowości (księgi rachunkowe), w tym CIT- estoński, KPIR lub ryczałcie.
Dowiedz się więcejKadry i Płace
Zapewniamy kompleksową obsługę kadrowo-płacową, gwarantując bezpieczeństwo w zakresie zarządzania personelem oraz terminowe i rzetelne rozliczenia płacowe.
Dowiedz się więcejDoradztwo podatkowe
Gwarantujemy wsparcie doświadczonych radców prawnych oraz doradców podatkowych. Każdą czynność, jaką podejmujemy w imieniu Klienta, poprzedzamy wnikliwą analizą prawnopodatkową, tak aby zminimalizować ewentualne ryzyko prawne.
Dowiedz się więcejDoradztwo Prawne
Przy wsparciu naszych Partnerów z Kancelarii Radców prawnych i Adwokatów zapewniamy pomoc w zakresie prawa nowych technologii, prawa cywilnego, prawa handlowego, prawa finansowego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa karnego.
Dowiedz się więcejObsługa BHP
Stała obsługa, doradztwo oraz szkolenia dla pracowników z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.
Dowiedz się więcejDoradztwo finansowe
Świadczymy doradztwo ubezpieczeniowe, doradztwo kredytowe, doradztwo inwestycyjne oraz obsługę leasingów.
Dowiedz się więcejDelta 4 Athletes
Obsługa kontraktów sportowych zawodników ligowych przebywających w Polsce.
Dowiedz się więcejPełna oferta
Dowiedz się więcej na temat zakresu naszych usług, oraz korzyści płynących ze współpracy z Delta Consulting.
Skonsultuj się z naszym ekspertem
Zapewniamy kompleksowe doradztwo prawne w różnych dziedzinach.
Delta Consulting
Zapraszamy do kontaktu w sprawie naszych usług.