Wszystkie wpisy

Wakacje od ZUS

Wakacje od ZUS

Głośno obiecywane przez rządzących i długo wyczekiwane przez przedsiębiorców – wakacje składkowe. Czym są i kto będzie mógł skorzystać? Odpowiedzi poniżej w artykule.

Czym są wakacje składkowe?

Jest to ułatwienie dla przedsiębiorców polegające na tym, że przez jeden miesiąc w roku mogą zostać zwolnieni z opłacania składek społecznych oraz składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy z tytułu prowadzonej działalności. Co istotne planowane zwolnienie nie obejmuje składki zdrowotnej.

Aby skorzystać z możliwości zastosowania wakacji składkowych przedsiębiorca będzie musiał złożyć do ZUS-u odpowiedni wniosek w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym będzie chciał skorzystać z tej ulgi.

Na przykład: jeżeli przedsiębiorca będzie chciał skorzystać z ulgi w grudniu, to do końca listopada będzie zobowiązany wysłać właściwy wniosek do ZUS-u.

Kto będzie mógł skorzystać z wakacji składkowych?

Niestety, nie każdy przedsiębiorca skorzysta z tej ulgi.
Wakacje składkowe są skierowane do przedsiębiorców, którzy:

  • są objęci ubezpieczeniem społecznym i zatrudniają (zgłaszają do ubezpieczeń) nie więcej niż 10 osób (łącznie z samym sobą);
  • nie wykonują pracy na rzecz byłego pracodawcy (w roku, w którym chcą skorzystać z ulgi oraz w roku poprzedzającym ten rok),
  • a przychody roczne z poprzednich dwóch lat nie przekroczyły 2 mln euro.

Zalety i wady proponowanej ulgi.

Niewątpliwą zaletą proponowanej ulgi jest to, że w okresie jej stosowania przedsiębiorca nadal prowadzi swoją firmę bez potrzeby zawieszania działalności. 

Do skorzystania z ulgi wystarczy złożyć wniosek za pomocą systemu teleinformatycznego, bez wizyty w urzędzie.

Jeżeli ZUS już wyda rozstrzygnięcie w sprawie złożonego wniosku, przedsiębiorca nie będzie mógł go wycofać czy skorygować.

Wysokość przyznanej ulgi będzie się wliczać do limitu pomocy de minimis.

Za miesiąc, w którym przedsiębiorca będzie korzystał z ulgi, jest zobowiązany przesłać do ZUS deklaracje rozliczeniowe, tak samo jak w każdym innym miesiącu.

Proponowane zmiany nie będą miały wpływu na prawo do zasiłków czy wysokość świadczeń emerytalno-rentowych.

Przepisy wprowadzające wakacje od ZUS mają zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku kalendarzowym, prawdopodobnym terminem jest październik.

Przewiduje się, że ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 4 miesięcy od dnia ogłoszenia.

 

Pełna gama usług księgowych i doradczych

Niezależnie od branży, w której działasz, zapewniamy profesjonalną obsługę, dostosowaną do specyfiki Twojego biznesu. Nasz zespół składa się z doświadczonych księgowych, a dzięki stałej współpracy z kancelariami doradców podatkowych, radców prawnych oraz doradców finansowych, jesteśmy w stanie w krótkim czasie, w jednym miejscu zabezpieczyć funkcjonowanie Twojej działalności w optymalny sposób.

Księgowość

Kompleksowa obsługa księgowa i podatkowa dla firm rozliczających się na pełnej księgowości (księgi rachunkowe), w tym CIT- estoński, KPIR lub ryczałcie.

Dowiedz się więcej

Kadry i Płace

Zapewniamy kompleksową obsługę kadrowo-płacową, gwarantując bezpieczeństwo w zakresie zarządzania personelem oraz terminowe i rzetelne rozliczenia płacowe.

Dowiedz się więcej

Doradztwo podatkowe

​Gwarantujemy wsparcie doświadczonych radców prawnych oraz doradców podatkowych. Każdą czynność, jaką podejmujemy w imieniu Klienta, poprzedzamy wnikliwą analizą prawnopodatkową, tak aby zminimalizować ewentualne ryzyko prawne.

Dowiedz się więcej

Doradztwo Prawne

Przy wsparciu naszych Partnerów z Kancelarii Radców prawnych i Adwokatów zapewniamy pomoc w zakresie prawa nowych technologii, prawa cywilnego, prawa handlowego, prawa finansowego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa karnego.

Dowiedz się więcej

Obsługa BHP

Stała obsługa, doradztwo oraz szkolenia dla pracowników z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Dowiedz się więcej

Doradztwo finansowe

Świadczymy doradztwo ubezpieczeniowe, doradztwo kredytowe, doradztwo inwestycyjne oraz obsługę leasingów.

Dowiedz się więcej

Delta 4 Athletes

Obsługa kontraktów sportowych zawodników ligowych przebywających w Polsce.

Dowiedz się więcej

Pełna oferta

Dowiedz się więcej na temat zakresu naszych usług, oraz korzyści płynących ze współpracy z Delta Consulting.

Skonsultuj się z naszym ekspertem

Skonsultuj się z naszym ekspertem

Zapewniamy kompleksowe doradztwo prawne w różnych dziedzinach.

Dane kontaktowe

Delta Consulting

Zapraszamy do kontaktu w sprawie naszych usług.

email

Skontaktuj się z nami, jeśli masz jakiekolwiek pytania.

kontakt@deltaconsult.pl

telefon

Porozmawiaj z naszym zespołem.

+48 506 844 232

biuro

Przyjdź do naszego biura.

Jaśkowa Dolina 132/20, 80-286 Gdańsk, Polska